عمل بینی گوشتی به دلیل نازک بودن غضروف ها و سایر ویژگی های بینی گوشتی ، از حساسیت بالایی برخوردار می باشد. در عمل بینی این نوع دماغ ها صرفا رفع ایرادات ظاهری و برقراری تناسب میان اعضای صورت در اولویت کار قرار می گیرد.

انتخاب جراح بینی

بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم ، نوک پهن ، سوراخ های بزرگ ، نوک افتاده و جعبه ای شکل و وجود منافذ چرب در نوک بینی می باشند که این ویژگی ها فرآیند جراحی را دشوار خواهند نمود.

لذا انتخاب یک جراح بینی که از تبحر و تجربه بالای جراحی بهره مند باشد ، تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی بینی گوشتی خواهد داشت.

روش جراحي بیني گوشتی

در روش باز برای اعمال تغییرات مورد نظر روی بینی یک برش کوچک در ناحیه کلوملا ایجاد می گردد. این متد، بهترین روش برای عمل بینی های گوشتی می باشد. زیرا در روش بسته دسترسی به نوک بینی محدود بوده و بنابراین نتیجه عمل رضایت بخش نخواهد بود.

تکنیک عمل بيني

بینی های گوشتی دارای بافت استخوانی و غضروفی ضعیفی می باشند. به همین دلیل در جراحی بینی های گوشتی جهت اصلاح فرم بینی و استحکام بخشیدن به آن ، باید غضروف بینی را تقویت نمود ، زیرا در غیر این صورت با گذشت زمان ممکن است بینی دچار افتادگی و ایراداتی از این دست گردد.

نتیجه جراحي بینی گوشتی

بینی های گوشتی به مدت زمان بیشتری برای کاهش تورم نیاز دارند و نتیجه عمل بینی گوشتی بعد از گذشت 6 ماه قابل مشاهده خواهد بود . لذا جهت دستیابی به بهترین نتیجه از جراحی بینی باید صبور بود.

برگشت پذیری بینی گوشتی

بیشتر افرادی که تمایل به انجام عمل بیني گوشتی دارند، با شنیدن جملاتی همچون برگشت پذیر بودن این نوع بینی شک و تردید برایشان ایجاد می شود، باید به این افراد گفت که امروزه با پیشرفت علم پزشکی و تکنیک های جراحی تمامی این مشکلات تا حدودی برطرف شده است اما در صورتی که باز هم تردید و شک شان برطرف نشد می توانند به یک جراح بینی گوشتی خوب و ماهر مراجعه کنند و از او مشاوره دریافت نمایند.

عوارض عمل بینی گوشتی

بینی های گوشتی به دلیل داشتن غضروف های ضعیف و پوست ضخیم برای عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی فانتزی یا نیمه فانتزی گزینه ای مناسب نمی باشند. زیرا در صورتی که متقاضی عمل بينی گوشتی، اصرار بر انجام جراحی بینی فانتزی کند پزشک مجبور است تراش های بیشتری را بر روی بینی اعمال کند و غضروف بیشتری را از بینی بردارد که این عمل باعث ایجاد تو رفتگی در اطراف بینی شده که در نهایت پس از گذشت مدتی برای فرد مشکلات تنفسی ایجاد می شود.

عوارض کوتاه مدتی که به همراه عمل بینی گوشتی ممکن است برای افراد رخ دهد عبارت اند از:

 • تورم
 • کبودی
 • احساس درد در نواحی اطراف بینی
 • لازم به ذکر است که انتخاب یک جراح بینی متبحر و کارآمد و رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی باعث می شود میزان عوارض جانبی این عمل تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

 

علت ورم بینی یا صورت بعد از عمل بینی گوشتی

بعد از عمل بینی حتما شاهد شروع ورم بینی و صورت خود خواهید بود. دلیل اصلی آن وارد شدن آسیب به بافت های بینی و اجتماع مایع درون بینی است. ورم بینی های گوشتی در روز های ابتدایی بسیار زیاد می باشد و به مرور زمان کاهش پیدا می کند. اما برای سرعت بخشیدن به روند کاهش تورم باید نکات مراقبتی را به طور کامل انجام دهید. انجام نکات مراقبتی می تواند میزان تورم و آسیب های وارده بر آن را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

عمل بيني گوشتی با لیزر

لازم به ذکر است که علم پزشکی هنوز به درجه ای نرسیده که بتوان عمل بینی را توسط لیزر و بدون جراحی انجام داد.

مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی

مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی ، تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی نتیجه این عمل جراحی دارد ؛ تا جایی که می توان اذعان داشت تقریبا به اندازه خود این جراحی در حصول نتایج رضایت بخش  ، اثرگذار است.

در ادامه به مهم ترین دستورالعمل های مراقبتی که باید بعد از جراحی بینی ، مورد توجه قرار دهید ، اشاره داشته ایم.

عمل بینی گوشتی

نکات و دستورالعمل های مراقبتی بعد از جراحی بینی گوشتی

 • پس از جراحی بینی ، افراد باید توجه داشته باشند که تا 4 ساعت به هیچ عنوان مجاز به خوردن و نوشیدن نمی باشند و پس از این بازه زمانی می توانند صرفا با مایعات ، رژیم غذایی خود را آغاز کنند.
 • جراح معالج ، به منظور جلوگیری از بروز درد و کنترل درد و ناراحتی احتمالی ناشی از عمل و نیز پیشگیری از بروز عفونت در موضع جراحی شده ، داروهای مخصوصی را تجویز می نمایند که افراد موظفند این داروها را تهیه نموده و در ساعات مقرر و مطابق دستورالعمل ، مصرف کنند.
 • باید اشاره داشت که داروهای رقیق کننده خون ، از جمله بروفن ، وارفارین ، آسپرین و مواردی از این قبیل و همچنین داروهای ضد التهابی و ویتامین E، احتمال خونریزی در حین عمل را افزایش داده و حتی پس از عمل نیز ریسک بروز خونریزی را تشدید می کنند. از این رو اکیدا توصیه می شود که از 2 هفته قبل تا 2 هفته بعد از عمل بینی ، از مصرف این نوع داروها اجتناب گردد.
 • الکل و دخانیات، اعم از سیگار و قلیان ، می توانند سلامت فرد را در حین عمل به مخاطره انداخته و پس از عمل نیز ، در روند بهبودی اختلال ایجاد کرده و فرآیند ترمیم زخم ها را کند نمایند ؛ لذا افراد باید از 2 هفته قبل از جراحی بینی تا 2 هفته پس از آن مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی را به طور کامل متوقف نمایند.
 • شرکت در جلسات معاینه بعد از جراحی بینی ، جهت بررسی وضعیت بینی و روند بهبودی ، ضروری می باشد.
 • مدت زمان چسب زدن بینی ، توسط جراح بینی مشخص می شود و بسته به شرایط فرد می تواند در هر فردی متغیر باشد.
 • در رابطه با نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی گوشتی ، دقت داشته باشید که شما باید در طول دوران نقاهت جراحی ، فقط به صورت طاقباز ( به پشت ) بخوابید و همچنین برای کمک به تقلیل کبودی و تورم ناشی از عمل ، در هنگام استراحت و خواب حتما دو بالش زیر سرتان بگذارید.
 • لازم به ذکر است که استفاده از کمپرس یخ طی 72 ساعت ابتدایی عمل ، می تواند در کمک به تسریع کاهش وروم و کبودی و نیز جلوگیری از پیشروی آن مثمر ثمر واقع گردد.
 • تا 3 هفته بعد از عمل بیني گوشتی انجام فعالیت های ورزشی سنگین و کارهای پر تحرک و همچنین بلند کردن اشیاء سنگین ممنوع بوده و باید از انجام این امور بپرهیزید.
 • در خصوص استحمام بعد از عمل بینی ، به خاطر داشته باشید ، مادامی که گچ ( اسپلینت ) بر روی بینی قرار دارد باید از خیس شدن آن خودداری نمایید ؛ لذا شستن صورت ، طی این مدت مجاز نخواهد بود. از این رو تا زمانی که اسپلینت بر روی بینی تان است ، از حمام کردن اجتناب کنید و در صورتی که ناچار به شستشوی موها شدید ، از روشی که در آرایشگاه ها برای شستن مو استفاده می شود، تبعیت کنید.

هزینه عمل بینی گوشتی

به طور کلی هزینه جراحی بینی ، نیازمند معاینه بیمار و آنالیز دقیق وی توسط جراح بینی می باشد و قبل از انجام معاینات لازم نمی توان قیمت دقیق آن را تعین نمود.

درباره drkheradmand

با ما در تماس باشید
Visit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On Instagram