علت و درمان گرفتگی و آبریزش بینی بعد از عمل

گرفتگی و آبریزش بینی بعد از عمل جراحی بینی طبیعی است؟ سوزش و آبریزش بینی بعد از عمل به چه علتی بروز پیدا می‌کند؟ از چه روش‌هایی می‌توان آبریزش بینی بعد از عمل جراحی را درمان و یا متوقف کرد؟ بعد از جراحی بینی، چه نکات مراقبتی وجود دارد که بتوان با رعایت آن‌ها از بروز آبریزش بینی جلوگیری کرد؟

می‌توان گفت آبریزش بینی بعد از عمل جراحی، یک اتفاق طبیعی بوده و در صورت مشاهده آن، نباید نگرانی چندانی داشته باشید. اما بروز سوزش و آبریزش بینی بعد از عمل جراحی در مواردی نیز، ممکن است دلایل دیگری داشته باشد. به همین دلیل، در این مقاله به دلایل آبریزش بینی بعد از عمل و همچنین، روش‌های درمانی و کنترل کردن آن پرداخته‌ایم.

گرفتگی و آبریزش بینی بعد از عمل بینی

علل و دلایل آبریزش بینی بعد از عمل بینی

آبریزش بینی پس از عمل جراحی بینی همان طور که گفته شد، یک امر عادی و طبیعی بوده و بسیاری ای بیماران پس از عمل خود، آن را تجربه خواهند کرد. آبریزش بینی بعد از عمل که ممکن است در حدود یک تا دو ماه بعد از انجام عمل بینی نیز ادامه داشته باشد، بخشی از روند بهبود طبیعی بدن است. در واقع بدن از این طریق، مایعات اضافی موجود در ناحیه جراحی شده را از بین برده و سعی در دفع آن‌ها دارد. البته موارد دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند سبب آبریزش بینی شده که به عنوان مثال می‌توان به آلرژی و حساسیت‌های فصلی اشاره کرد. اگر حساسیت‌های فصلی خاصی دارید، بهتر است در مورد آن و دلایل آلرژی خود حتما با پزشک مربوطه مشورت کرده و برای انتخاب بهترین فصل جراحی بینی از او کمک بخواهید. افزون بر این ممکن است به دلیل سرماخوردگی فصلی و یا حتی بر اثر بیهوشی پس از جراحی، به طور موقت دچار آبریزش بینی شده باشید.

دلایل دیگری نیز برای آبریزش بینی بعد از جراحی وجود دارد که بسیار نادر و نشان‌دهنده‌ی عوارض جراحی بینی بوده و به همین خاطر است که مراجعه به بهترین جراح بینی در اصفهان ضرورت دارد. در ادامه به این دو دلیل نادر برای گرفتگی و آبریزش بینی بعد از عمل اشاره خواهیم کرد:

اگر هنگام جراحی، ارتفاع پل و غضروف‌های نوک بینی تا حد زیادی توسط جراح کاهش داده شوند، کارایی هر دو دریچه داخلی و خارجی بینی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در این حالت، هوای دم به جای عبور راحت از داخل بینی، به اطراف می‌چرخد و داخل بینی را خشک کرده که موجب بروز آبریزش بینی در فرد خواهد شد. اگر آبریزش بینی بعد از جراحی بینی به این دلیل بوده باشد می‌توان با اصلاح و ترمیم دریچه‌ها، علت گرفتگی و انسداد بینی را برطرف کرده که ضمن تنفس راحت‌تر، آبریزش بینی را متوقف خواهد کرد.

دلیل نادر دیگری که ممکن است سبب بروز سوزش و آبریزش بینی بعد از عمل بینی شده باشد، کاهش بیش از حد شاخک‌های تحتانی بینی توسط جراح بینی است. در واقع در داخل بینی، سه جفت شاخک وجود دارد که به گرم و مرطوب شدن هوای دم کمک می‌کنند تا هر قدر هم که هوای محیط سرد و خشک باشد، در نهایت ریه‌های شما هوایی مرطوب و هم دما با بدن‌تان دریافت خواهد کرد. برداشته شدن و کاهش بیش از این شاخک‌ها در جراحی بینی نیز، می‌تواند سبب آبریزش بینی بیمار بعد از جراحی بینی شود.

چگونه آبریزش بینی بعد از جراحی بینی را متوقف کنیم؟

برای درمان و کنترل آبریزش بینی بعد از عمل جراحی بینی، بهتر است بینی خود را به طور مرتب و هر 4 ساعت یک بار با سرم بینی شست‌وشو داده و آن را پاکسازی کنید. در این مورد می‌توانید به مقاله شست و شوی بینی بعد از جراحی مراجعه کرده و در مورد نحوه صحیح انجام آن، اطلاعات بیشتری به دست آورید. از این طریق می‌توانید افزون بر پاکسازی بینی و تمیز کردن بینی خود، آبریزش بینی خود را نیز متوقف کرده و به بهبود آن کمک کنید.

البته بهتر است در هفته‌های اول بعد از جراحی بینی، از اسپری سالین برای این کار استفاده کنید. همچنین با گذشت زمان و پشت سر گذاشتن دوران نقاهت بعد از جراحی بینی، می‌توانید هر بار یکی از سوراخ‌های بینی خود را به آرامی باد کرده و برای انجام آن، از کمترین میزان نیروی خود استفاده کنید.

اگر آبریزش بینی بعد از عمل جراحی بینی به دلیل سرماخوردگی رخ داده باشد، بهتر است برای درمان آن حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و از مصرف خودسرانه دارو اجتناب کنید، چرا که ممکن است عوارض و عواقب بدی به دنبال داشته باشد. همچنین بهتر است هرچه سریع‌تر درمان خود را شروع کنید، چرا که سرفه‌ها و عطسه‌های ناشی از سرماخوردگی می‌‎تواند باعث خونریزی و تورم بینی بعد از جراحی شده و از این نظر نیز، برای شما مشکل‌ساز شود.

نکات مهم مراقبتی برای آبریزش بینی بعد از عمل جراحی

  • هنگام آبریزش بینی، به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان بینی خود را با دستمال پاک نکرده و از فین کردن خودداری کنید؛ چرا که این کار به بخیه‌های بینی فشار وارد کرده و احتمال پارگی بخیه‌ها و همچنین تورم و خونریزی بینی را افزایش می‌دهد.
  • برای از بین بردن آبریزش بینی خود بعد از عمل همچنین، از قرار دادن هر گونه جسم خارجی در داخل بینی خود مانند پنبه، اجتناب کنید. این اقدام نیز، سبب فشار به بخیه‌ها و احتمال پارگی آن‌ها شده و حتی ممکن است نتیجه جراحی را کاملا از بین ببرد.
  • هنگام آبریزش بینی بعد از جراحی بینی خود، بهتر است از یک دستمال نرم و غیر ساینده استفاده کنید و از وارد کردن هر گونه ضربه و فشار به بینی خود جلوگیری کنید.

دکتر آزاده خردمند

متخصص گوش، حلق و بینی فلوشيپ جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *