عوارض جراحی پلک یا بلفاروپلاستی را بشناسید!

عوارض جراحی پلک مجموعه‌ای از مشکلات هستند که در اثر تغییرات ایجاد شده در روند جراحی به وجود می‌آیند. بدون شک انجام هر گونه تغییر در بدن چه با دارو، چه با جراحی و چه از روش‌های غیر جراحی عوارضی را به همراه دارد پس بروز هر گونه مشکلی بعد از این عمل زیبایی کاملا طبیعی است ولی باید نسبت به تمامی آن ها آگاه باشید. در واقع زمانی که بیماران از عوارض احتمالی بعد از عمل پلک مطلع می‌شوند، خود را از نظر روحی و روانی برای پذیرش آنچه که اتفاق می‌افتد، آماده خواهند کرد. در ادامه می‌خواهیم به بیان برخی از مهم‌ترین خطرات بلفاروپلاستی بپردازیم پس تا انتها همراه ما باشید.

عوارض و خطرات بلفاروپلاستی

خطرات و عوارض جراحی زیبایی پلک

یکی از مهم‌ترین وظایفی که ‌جراحان پلاستیک دارند، این است که بیماران خود را از عوارض هر عمل آگاه سازند. جراحی زیبایی پلک نیز از این قاعده کلی جدا نیست. بنابراین بیماران باید درک درستی نسبت به عوارض و خطرات احتمالی این عمل داشته باشند‌. در این صورت بیمار بیشتر از قبل به نکات مراقبتی توجه می‌کند تا سلامت جسمی خود را افزایش دهد که از مهم ترین آن ها عبارتند از:

✳️ عفونت

عفونت در مواقعی می‌تواند یک عارضه نادر و هم یک عارضه جدی بعد از عمل باشد پس اگر از این زخم‌ها به خوبی مراقبت نکنید احتمال بروز چنین مشکلی وجود دارد؛ حتی در مواردی کبودی غیر طبیعی چشم و خطرات جدی‌تر گزارش شده‌اند پس در دوران بهبودی حتما مراقبت های لازم را رعایت کنید.

✳️ به جا ماندن جای بخیه

یکی از عوارض بلفاروپلاستی، به جا ماندن جای بخیه است. همانطور که می دانید در طی انجام جراحی برش‌هایی روی پلک پایین و بالا ایجاد خواهند شد که لازم است حتما بعد از اتمام جراحی بخیه شود همچنین یکی از مهم ترین توصیه های پزشک بعد از عمل بلفاروپلاستی استفاده از پمادها و داروهای تجویز شده می باشد.

✳️ نامتقارن شدن پلک ها

از دیگر خطرات و عوارض بلفاروپلاستی می‌توانیم به عدم تقارن در پلک اشاره کنیم. چنانچه پزشک شما مهارت کافی برای انجام عمل پلک را نداشته باشد، به احتمال خیلی زیاد با این عوارض روبرو می شود. از آنجایی که نامتقارن شدن پلک‌ها می‌تواند زیبایی عمومی چهره را نیز به چالش بکشد لازم است تا هر چه سریع تر برطرف شود پس انجام جراحی ترمیمی می تواند بهترین گزینه محسوب شود.

✳️ تورم یا خون مردگی

یکی دیگر از شایع‌ترین عوارض جراحی زیبایی پلک، تورم و خون مردگی پلک است. تقریبا می‌توان گفت که تمامی بیماران با تورم شدید بعد از عمل و خون مردگی و کبودی بعد ار عمل مواجه خواهند شد. اما این عارضه جای نگرانی ندارد چرا که دائمی نیست.

برای این که خون مردگی و تورم را کاهش دهید، باید داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده است را مصرف کنید و اگر کبودی زیاد طول بکشد، ممکن است عفونت چشم را به دنبال داشته باشد. در این شرایط لازم است تا حتما به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول

نادرترین خطرات جراحی زیبایی پلک چیست؟

پارگی شبکیه، هماتوم و اختلال اکتروپیون جزو عوارض نادری هستند که تنها تعداد اندکی از متقاضیان عمل پلک با آن‌ها مواجه خواهند شد.

علت خارش چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

یکی از مهم‌ترین خطرات بلفاروپلاستی، خارش چشم است. ممکن است خارش چشم بعد از این عمل به دلایلی همچون التهاب چشم، عدم مهارت پزشک، بی توجهی به نکات مراقبتی و حساسیت به محصولات پوستی اتفاق بیفتد.

چطور عوارض بلفاروپلاستی را کاهش دهیم؟

برای کاهش عوارض ناشی از عمل پلک لازم است که به نکات مراقبتی توجه ویژه‌ای بشود، خواب کافی، استراحت چشم، محافظت از چشم در برابر نور خورشید، ترک سیگار و دخانیات، تغذیه مناسب و مصرف به موقع داروهای تجویز شده از سوی پزشک برای کاهش عوارض عمل جراحی پلک اهمیت دارند.

نتیجه گیری

این عمل مانند هر عمل دیگری، با عوارضی همراه است که از مهم ترین آن ها می‌توانیم به تورم، کبودی و خون مردگی، عفونت، جای زخم و اسکار، جای بخیه و عدم تقارن پلک اشاره کنیم توجه داشته باشید که عوارض جراحی زیبایی پلک تا حد زیادی می‌توانند نتایج این عمل را تحت تاثیر قرار دهند پس علاوه بر رعایت مراقبت ها حتما در انتخاب پزشک خود دقت کافی و لازم را داشته باشید.

دکتر آزاده خردمند

متخصص گوش، حلق و بینی فلوشيپ جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *