زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی

در این مقاله به طور کامل زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی را بررسی خواهیم کرد. جراحی زیبایی بینی یکی از عمل‌هایی می‌باشد که طرفداران بسیاری دارد اما در عین حال یکی از جراحی‌های پیچیده در بین جراحی‌های پلاستیک شناخته می‌شود. اغلب افراد پس از جراحی بینی از نتیجه‌ی جراحی رضایت کامل دارند اما تعدادی از بیماران نیز از نتایج جراحی اولیه رضایت ندارند و جراحی ترمیمی را انجام می‌دهند.

زمان-مناسب-جراحی-ترمیمی-بینی

جراحی ترمیمی بینی نسبت به جراحی اول از پیچیدگی‌های بسیاری برخوردار می‌باشد به عنوان مثال ممکن است به دلیل برداشته شدن مقادیر زیاد غضروف بینی در حین جراحی اول جهت جراحی دوم به پیوند غضروف از دنده و یا گوش نیاز باشد.

عوامل موثر در زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی

افراد بنا به دلایل متفاوتی جهت جراحی ترمیمی اقدام می‌نمایند. برخی از مهمترین دلایل جراحی ترمیمی شامل عدم دست یابی به نتایج دلخواه از لحاظ زیبایی، مشکلات تنفسی ناشی از جراحی اول، صدمات باقی مانده از جراحی قبلی می باشد.

 بنابراین جهت جراحی ترمیم بینی باید به نکات بسیاری دقت کرد. یکی از مسائل مهم که در جراحی ترمیمی باید مورد توجه قرار بگیرد زمان مناسب برای انجام این جراحی می‌باشد. در ادامه مهمترین عواملی که جهت انتخاب زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی باید در نظر بگیرید بیان شده است.

  • تورم بینی

پس از جراحی اول، بینی به مدت 6 الی 12 ماه بینی دچار تورم و التهاب می‌باشد. اغلب بیماران انتظار دارند پس از گذشت چند ماه نتایج جراحی بینی را مشاهده نمایند اما واقعیت این است که جهت دست یابی به نتایج نهایی باید حداقل 6 ماه و در مواردی تا 1 سال صبر نمائید تا تورم بینی از بین برود. پس از گذشت این مدت و با از بین رفتن تورم بینی در صورتی که همچنان از نتایج جراحی اول رضایت نداشتید می‌توانید جهت جراحی ترمیمی اقدام نمائید.

تاثیر-تورم-بینی-بعد-از-جراحی-در-زمان-عمل-ترمیم-بینی

به طور کلی میزان کاهش تورم در افراد مختلف متفاوت می‌باشد در صورتی که جراح تشخیص بدهد تورم بینی کاهش یافته است می‌توانید جهت جراحی ترمیمی اقدام نمائید.

همچنین سرعت از بین رفتن تورم در قسمت‌ها مختلف بینی متفاوت می‌باشد، به عنوان مثال از بین رفتن تورم نوک بینی نسبت به تورم روی پل بینی با سرعت کمتری انجام می‌شود و اغلب بیماران از این وضعیت رضایت ندارند اما به یاد داشته باشید ممکن است پس از گذشت چند ماه به فرم دلخواه بینی دست یابید بنابراین تا زمان کاهش تورم در تمام قسمت‌ها از انجام جراحی ترمیمی خودداری نمائید.

  • نتایج دلخواه

به طور کلی 3 ماه پس از جراحی اولیه می‌توانید فرم اولیه و نهایی بینی خود پس از جراحی را مشاهده نمائید و اغلب بیمارانی که تصمیم به جراحی ترمیمی دارند در طی همین مدت متوجه مشکلاتی می‌شوند که ارتباطی با تورم نداشته و با گذشت زمان اصلاح نمی‌شود. به عنوان مثال اختلال در تنفس، عدم تقارن، بزرگ بودن سوراخ‌های بینی، شیب نامتناسب نوک بینی، ایجاد برجستگی و یا تورفتگی در قسمت‌های مختلف استخوان و غضروف بینی و … جزء مشکلاتی هستند که با از بین رفتن تورم برطرف نمی‌شوند. بنابراین در صورتی که دچار چنین مشکلاتی هستید می‌توانید جهت مشاوره و تعیین زمان مناسب به بهترین جراح بینی در اصفهان مراجعه نمائيد.

چه زمانی برای انجام جراحی ترمیمی بینی مناسب است؟

با توجه به تمام موارد مطرح شده جهت جراحی ترمیمی باید حداقل 6 ماه صبر نمائید، برخی متخصصین توصیه می‌نمایند این زمان به 1 سال افزایش بیابد.

در صورتی که از نتایج جراحی بینی خود رضایت ندارید هیچ زمانی جهت انجام جراحی ترمیمی دیر نیست، برخی از بیماران سال‌ها پس از جراحی اولیه جهت جراحی ترمیمی مراجعه می‌نمایند. در برخی موارد نیز با گذشت زمان ممکن است مشکلات عملکردی در بینی ایجاد شود که احتیاج به جراحی ترمیمی داشته باشد.

نتیجه گیری

در انتها باید به این نکته اشاره نمائیم که زمانی که جراحی بینی توسط یک جراح بدون تجربه و یا بدون صلاحیت انجام شود میزان نارضایتی بیماران افزایش می‌یابد و اقدام به جراحی ترمیمی می‌نمایند بنابراین توصیه می‌شود پیش از انجام جراحی اول در انتخاب پزشک خود دقت نمائید تا احتیاجی به جراحی ترمیمی نداشته باشید. افرادی که احتیاج به جراحی ترمیمی دارند نیز باید در انتخاب جراح خود نهایت دقت را داشته باشند، همان طور که اشاره کردیم جراحی دوم از پیچیدگی‌های بسیاری برخوردار می‌باشد و تجربه‌ی جراح در جراحی ترمیمی و زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی اهمیت بالایی در موفقیت عمل دارد.

دکتر آزاده خردمند

متخصص گوش، حلق و بینی فلوشيپ جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *